živé ateliéry - úvodná stránka
aktuálny program
pozrite si náš skvelý program kurzov a workshopov
darčekové poukazy
Hľadáte vhodný darček?
Skúste naše darčekové poukazy
Akciové ceny: 120 len za 110 EUR a 160 len za 145
Kde nás nájdete
nový luxusný priestor
nový atraktívny program
nové produkty
aktuálny program
osobitý prístup
rozmanitosť lektorov
pre začiatočníkov aj pokročilých

free wifi

Rozdelenie podľa výtvarných techník

 

V ponuke aktivít živých ateliérov nájdete veľa aktivít zameraných na rôzne výtvarné a kreatívne techniky. Počas týchto aktivít sa detailnejšie oboznámite s materiálmi a pomôckami, ktoré sa v danej technike používajú, a vyskúšate si ako s nimi pracovať. Odporúčame Vám zúčastniť sa viacerých z nich, aby ste zistili, ktoré techniky Vám budú viac vyhovovať a v tých ďalej rozvíjali svoje schopnosti.

 

KRESBA

pero, ceruzka, uhlík, rudka, farebné pastelky

Kurzy kresby odporúčame absolvovať všetkým začínajúcim nadšencom výtvarného umenia. Kresba je nielen základom maľby, ale aj klasickým prostriedkom na rýchle zachytenie zaujímavých výtvarných momentov a súčasne aj na precízne štúdie. Počas aktivít živých ateliérov zameraných na kresbu máte možnosť zoznámiť sa s kresbou zátišia, portrétu, precvičiť si základnú modeláciu prostredníctvom svetla a tieňa, naučiť sa vystavať kompozíciu kresby, či spoznať nové tvorivé prístupy ku kresbe.


MAĽBA PASTELOM

suchý a olejový pastel

Na rozdiel od väčšiny ostatných maliarskych techník, pri ktorých sa na nanášanie a rozmaľovávanie farby využíva štetec či špachtľa, používame pri tejto suchej maliarskej technike roztieranie priamo prstami; aj táto bezprostrednosť je jedným z dôvodov širokej obľúbenosti pastelu (suchý pastel sa podobá na farebné kriedy). Pastel je podobne ako kresba vhodný na štúdie zátiší, kvetov, portrétov, krajiny ale rovnako aj na vyjadrenie farebných nálad, či abstraktných kompozícií. Jeho špecifikom je tiež jednoduché kombinovanie mäkko roztretých plôch, ktoré pôsobia ako maľba, s kresebnými líniami.


MAĽBA AKVARELOM

akvarelové farby

Akvarelová maľba je v princípe maľbou vodovými farbami. Od tej, ktorú väčšina z nás pozná zo školských lavíc, sa však zásadne odlišuje kvalitou použitých materiálov - akvarelové farby v umeleckej kvalite, špeciálne akvarelové papiere a vhodné štetce nám poskytujú ďaleko širšie výrazové možnosti. Akvarelová maľba sa vyznačuje charakteristickou ľahkosťou, vzdušnosťou, jemnosťou odtieňov a špecifickými efektmi, ktoré vznikajú použitím vody. Počas aktivít živých ateliérov zameraných na maľbu akvarelom máte možnosť zoznámiť sa s rôznymi technikami akvarelovej maľby - do mokrého či suchého podkladu, maľbu pomocou vrstvenia, rozmývania a podobne.


MAĽBA TEMPEROU A GVAŠOM

temperové farby, gvašové farby

Maľba gvašovými farbami je v princípe podobná maľbe akvarelom. Základný rozdiel spočíva hlavne v tom, že gvašové farby sú na rozdiel od akvarelových farieb krycie a na vytváranie svetiel sa v nich využíva biela. Nanášajú sa v tenkých vrstvách, pretože inak majú tendenciu popraskať. Maľba temperou je ešte o ďalší krok bližšie od akvarelu k olejomaľe. Je to jedna z najstarších maliarskych techník používaná už v starovekom Egypte a v antickom Grécku. Temperové farby sú riediteľné vodou, rýchlo schnú, po zaschnutí sú matné a čiastočne rozmývateľné. Výhodou je jednoduchá príprava maľby - ako podklad sa väčšinou využíva papier, kartón, či drevo.


MAĽBA AKRYLOM

akrylové farby

Maľba akrylom je jedna z najmladších maliarskych techník - akrylové farby sa v umení začali využívať až v 30. rokoch 20. storočia ale odvtedy sa pre svoju univerzálnosť stihli stať veľmi obľúbenými. Akryl má žiarivé farby, je riediteľný vodou, ale po uschnutí vodostály, rýchlo schne a pružnosť tejto farby zároveň umožňuje nanášanie hrubých vrstiev bez rizika popraskania. Akrylom možno vyčariť jemné “vodové” maľby podobné akvarelu, experimentálne dynamické abstraktné kompozície (pozri napr. Jacson Pollock), či pastózne maľby s využitím štruktúr, otláčania a kolážovania rôznych materiálov. Počas aktivít živých ateliérov zameraných na maľbu akrylom si okrem klasickej maľby akrylom môžete vyskúšať aj prácu s niektorými z množstva rôznych efektových pást a gélov, ktoré upravujú vlastnosti farieb - menia ich konzistenciu, pridávajú im metalické efekty, lesk, mat, či najrôznejšie štruktúry.


OLEJOMAĽBA

olejové farby

“Kráľovská maliarska technika” používaná od 15. storočia. Olejom je maľovaná väčšina najznámejších umeleckých diel - klasické renesančné a barokové diela (Leonardova Gioconda, Raffaelove Madony, Rembrantove maľby s povestným temnosvitom a mnohé ďalšie) ale aj pôsobivé farebné nálady impresionistov 20. storočia. Vzhľadom na jej dlhú históriu je v olejomaľbe veľmi detailne rozpracovaná technika, ktorá umožňuje vytvárať dokonalú a precíznu maľbu. Farby sa riedia olejom a terpentínom (dnes už aj bezzápachovým) a nanášajú sa buď vo viacerých vrstvách, ktoré musia preschnúť (klasická vrstvená olejomaľba) alebo naraz (maľba alla prima). V živých ateliéroch vám ukážeme, že ani začiatočník sa nemusí olejomaľby báť. Keďže jej špecifikom je veľmi pozvoľné schnutie farieb, umožňuje zároveň dlhšie dopracovávanie, hľadanie výsledného tvaru a farebnosti motívu a z tohto pohľadu patrí medzi veľmi obľúbené výtvarné techniky.


GRAFICKÉ TECHNIKY

monotypia, linoryt

Pod pojmom grafické techniky (alebo voľná grafika) rozumieme výtvarný postup, ktorý umožňuje ručným spracovaním z originálnej matrice vytvoriť obmedzený počet relatívne verných odtlačkov, ktoré sú všetky považované za originál. Medzi najznámejšie grafické (tlačové) techniky patria napr. suchá ihla, lept, mezzotinta (tlač z hĺbky), litografia (tlač z plochy), či drevorez (tlač z výšky). V živých ateliéroch si môžete vyskúšať niektoré grafické techniky, ako napríklad linoryt alebo monotypia. Pri linoryte sa kresba vyrýva špeciálnym nožom či dlátkami s rôznym profilom do kusu linolea. Na hotovú kresbu nanášame valčekom tlačiarenskú farbu a otláčame na papier. Kontrastom čiernych a bielych línií a plôch vzniká typický expresívny výraz tejto grafickej techniky. S obľubou sa využíva aj na menšie úžitkové dielka ako pozdravy, novoročenky či exlibrisy. Monotypiu radíme tiež medzi tlačové techniky, umožňuje však vytvoriť iba jeden originálny odtlačok. Je to viac experimentálna technika, pri ktorej nanášame farbu na sklenenú, kovovú, či plexisklovú platňu a následne otláčame na papier. Vznikajú zaujímavé, viac či menej abstraktné farebné kompozície.


KOMBINOVANÉ TECHNIKY

rôzne kombinované techniky

Pod pojmom kombinované techniky rozumieme kombináciu 2 alebo viacerých maliarskych techník, často ide aj o kombináciu maľby a rôznych netradičných či materiálových techník. Kombinovať možno napr. suchý pastel s akvarelom, akryl s olejom (rýchlo schnúca akrylová farba často slúži napr. ako podklad pre olejomaľbu), či kresbu kolorovať rôznymi typmi farieb. Z nespočetných možností materiálových techník spomeňme aspoň niekoľko: papierová koláž, priestorové práce z papiera, drôtu, plechu či prírodných materiálov kombinované s maľbou a podobne.


ÚŽITKOVÉ UMENIE

maľba na hodváb, maľba na drevo, servítková technika, mozaika

V živých ateliéroch vám popri kurzoch klasickej kresby a maľby ponúkame aj viacero aktivít, na ktorých máte možnosť v skratke si vyskúšať prácu s rôznymi materiálmi (drevo, či hodváb ponúkajú oproti plátnu alebo papieru špecifické možnosti vyjadrenia) a vytvoriť si vlastné originálne úžitkové dielko, ako je napr. maľovaná hodvábna šatka, obrázok na dreve, drobné predmety dennej potreby ozdobené servítkovou technikou či kamienkovou mozaikou. Niektoré z týchto techník umožňujú remeselno-výtvarnú prácu s pekným finálnym efektom aj bez nárokov na znalosti kresby alebo maľby - stačí trochu estetického cítenia, trpezlivosti a chuti do práce.

 
<September 2022>
POÚTSTŠTPISONE
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012

Ukážka diela z kurzu


2013027 - Kurz Maľba rozkvitnutých stromov a sadov
Sezóna: 2013Q2JAR
 

Darčekový poukaz

Pripravili sme pre Vás možnosť zakúpiť pre Vašich blízkych alebo známych darčekový poukaz na absolvovanie niektorého z našich kurzov podľa ich vlastného výberu.
Darčekový poukaz
 

Možnosti platby

Cenu kurzov je možné uhrádzať aj prostredníctvom systémov:
benefit_plus
sodexho
 

Spolupracujeme

davinci kohinoor umton
 
obrazok palety v paticke Copyright 2009-2014 živé ateliéry s.r.o.